شناخت شخصیتهای متفاوت کارکنان(برشی از کتاب براده های ذهنی -اثر اینجانب)

 

کارکنان هر سازمان معمولا یکی از مشخصه های زیر را دارند:

1- عده ای سعی می کنند کارها را بهتر از دیگران انجام دهند (افراد رقابت جو)

2- گروهی همواره به دنبال کسب منافع شخصی بیشتر در هر موقعیتی هستند.

«افراد فرصت طلب و خودخواه»

3- بعضی ها تمام توان خود را صرف کار می کنند: زیرا کار در نظر آنان بر همه چیز ارجح است (افراد کارمحور)

4- برخی هم تمایل دارند همه افراد همپای یکدیگر کار کنند و از منافع کار همه با هم بهره مند شوند (افراد جمع گرا»

یک مدیر موفق و باتدبیر کسی است که تفاوتهای شخصی همکاران خود را درک کند و با استفاده مطلوب و بهینه از ویژگیها و توانمندیهای فردی آنها در راستای اهداف سازمانی بهره برداری نمایند.

گرامی داشتن اشتباهات:

اشتباهات بازخورد واقعی اعمال ما هستند این را هم بدانید اشتباهاتی که برندگان انجام می دهند به مراتب بیش از بازندگان است.

به همین جهت هم هست که آنها برنده هستند. زیرا آنها با تلاش و تداوم بیشتر توانسته اند بازخوردهای بیشتری دریافت کنند. اشکال کار بازندگان در این است که اشتباه را به منزله یک رویداد بزرگ و نابخشودنی تلقی کرده و جنبه مثبت آن را در نظر نمی گیرند.

«ما از شکست هایمان بیشتر از پیروزی هایمان درس می گیریم»

زیرا وقتی بازنده می شویم به تفکر تامل، تجزیه، تحلیل و سازماندهی مجدد می پردازیم و با طرحها و تاکتیک های تازه بنا می کنیم. اما وقتی برنده می شویم فقط جشن گرفته و چیز تازه ای یاد نمی گیریم. این خود دلیلی برای ارزش گذاشتن و گرامی داشتن «اشتباهات» است، به همین دلیل ما باید:

«از شکست هایمان درس عبرت بگیریم و مغلوب آن نشویم»

عاملی که باعث ترس ما از شکست می شود این است که نگران هستیم که دیگران در مورد ما هم اینگونه فکر می کنند که ما فرد ناموفقی هستیم.

چه فرض خنده داری! باور کنید هیچ کس نیست که در همه جنبه های زندگی خود کاملاً موفق باشد. بلکه «موفقیت نسبی» است. شکست اغلب عاملش این است که راهها و روشهای انتخاب مان نادرست بوده یا تلاش مان ناکافی بوده است. شکست این امکان را می دهد که راه بهتری را پیدا کنیم و خود این می تواند عامل مثبتی باشد که راههای جدیدی را یاد بگیریم و تجربیاتمان را افزایش دهیم. خود شکست و عوارض ناشی از آن موقتی و وسیله ای برای رسیدن به اهداف است. تنها واکنشی ما نسبت به آن مشخص می کند که چه اندازه توانسته در زندگی ما منشاء اثر واقع شود.

آنکس که بداند و بداند که بداند                  اسب شرف از گنبد گردون بجهاند

آنکس که بداند و بداند که بداند                  بیدار کنیدش که در خواب نماند

آنکس که نداند و بداند                             در جهل مرکب ابدالدهر بماند

امام علی(ع):

نماینده ای که به جایی اعزام می کنی، تفسیرکننده خرد توست و نوشته ی تو رساترین چیزی است که از سوی تو سخن می گوید.

اشتباه:

مدیر یکی از شرکتهای موفق می گفت: از نظر من مهم نیست که چه کسی باعث اشتباه شده است. مهم این است که علت اشتباه چه بوده است. وی می افزاید: من همیشه به کارکنان خود گوشزد می کنم آنچه را که فکر می کنید درست انجام دهید و اگر اشتباه کنید از آن درسی نخواهید آموخت. فقط باید توجه داشت که یک اشتباه دوبار تکرار شود.

/ 6 نظر / 18 بازدید
کارهای شاعرانه

میبینم که از ادبیات آبی برات گرم نشد رفتی سراغ مدیریت آفای نورالدین خان (شکیبا ) رو چکار کردی ؟ راستی نورالدین اون شعر آن کس که بداند و نداند که بداند بیت دوم و نداند که نداند که نداند بیت سوم (مصراع اول آنها ) درست تره آبروی ادبیاتی ها رو حفظ کن . به آقا بزرگ هم سلام برسون .

كارهاي شاعرانه

ميگن شير كه پير بشه روباه با دمش بازي مي كنه . يعني مشكلات زندگي و دامادي چون شما باعث پيري زود رس اون شده ؟ رفيق ما با هم چاي حقيقي خورديم حالا به ما قهوه مجازي كه سوغات غربه تعارف مي كني ؟ مرامت كجاست ؟

کارهای شاعرانه

شما هم که ادبیات خوندی میدونی که در مثل مناقشه نیست البته بنده قصد جسارت و بی ادبی نداشتم شما ماشاا... عقاب بیشه های جیرکلی دوست شفیق . ما حرمت دوستان قدیمی رو نگه میداریم . آدرس ایمیلت رو برام در فضای مجازی بزار اونوقت جلدی به حیات خانه ات بیا و من به تو خواهم گفت میم مادر ،الف،دال و ر مادر یعتی چه . راستی نورالدین عزیز اینها عبارتهای خودته درنوشته ها و یادداشتهات یادت نمیاد کی و کجا و چه سالی گفتی ؟ تو که حافظه ات خوب بود .

كارهاي شاعرانه

شما كه اهل ادبياتي ادبت كجا رفته ؟ حالا يه صفحه وب باز كردن و چهارتا مقاله از اين و اون گذاشتن و بعضي مطالب رو كه باب ميلت نيست حذف كني.... ميخواي بقيه رو هم بگم ؟ اينها شده سواد ؟ چه زود جاي ارزشها عوض ميشن . نورالدين خان سير در فضاي مجازي براي يه استاد سواد نيست برو دنبال دانشهاي ضمني و آشكار ، كه مهمتره . ضمنا يه عذر خواهي بدهكاري. طلبم .

كارهاي شاعرانه

توکه شیدای تنی غوغای بی ماوا چرا نیلگون آمد ولی از بهر خود فردا چرا ؟ شهریارا نکته ات را تکته ساز دیگری است ؟ نورالدین خان مخلصیم .

یک دوست

مهندس یه عکس جدید روی صفحه وبلاگت بزار .