مدیریت زمان یا تلاش مضاعف

مدیریت زمان (time management )

با همت مضاعف کار مضاعف

 

در تمامی سازمانها شش منبع اصلی وجود دارد که موسسات به کمک آنها اداره می شوند :

1 – منابع ؟                               2 – منابع ؟                   3 -  منابع  تکنولوژی      4 – منابع اطلاعاتی

5 – منابع زمان

ازمیان این منابع ششگانه زمان پر ارزش ترین برای هرسازمان به شمار میرود اگر این منبع به طور موثری       ؟     می شود در منابع دیگر هم  موثر رهبری و مدیریت می شود .

شما شهروند محترم در ایستگاههای مترو به این نکته توجه کنید این که در این ایستگاههای ساعات دقیق 36 ثانیه حرکت قطار را ذکر کرده است .  ؟      نوشته ساعت 11و12 دقیقه و 36 ثانیه   ؟           به ایستگاه نرسید ، قطار رفته است . زیرا ؟   این قطار که قطار تکامل ، منتظر کسی نمی ماند .

دو دیگر اینکه این قطار مخصوص آدمهای تکامل یافته که  موارد آماده ؟  و نوشته بر گرفته بر روی سکوی ایستگاه منتظر است و به محض رسیدن قطار فورا به داخل رفته و به همراه سایر مسافرین به سوی مقصد قرت می کند .

تیک تاک ساعت آروم       وزضمن شد ناصح گویای من

با زمان عقربک می گفت عمر          می روم بشنو صدای پای من

سه دیگر این قطار هیچگاه خالی به مقصد نمی رود . عده ای از افراد کمال یافته و ؟  را از ایستگاههای قبلی سوار می کند . (( و ما انزل الیک )) و عده ای از منتظران را هم در این ایستگاه سوار می کند و حرکت می کند تا بقیه جای خالی خود را از افراد مستعد ؟   پر نمایید.(( و اریت الناس یدخلون فی دین الله افواجا ))  ؟

مردم منتظر ورود این قطار شدند . بییاید آماده باشیم ؟ ممکن است یکبار بوجود بیاید و و مردم به محض بوجود آمدن رفت حد اکثر بهرهبرداری مطلوب را از آن بعمل آوریم . در غیر این صورت تا چیزی به جز حسرت و اندوه و ندامت نصیبتان نمی شود .

زمان ؟  ؟ نامرئی و محدود ، آن را نمی توان سریعتر یا کند تر نمود بلکه فقط باید آز آن خوب استفاده کرد . همت مضاعف و کار مضاعف ، نتیجه اش تند تر حرکتهای و مدیریت بر زمان است . زمان هم یک دارایی است و هم بدیهی . اگر درست استفاده شود می تواند کارایی و اثر بخشی فعالیتهای ما را بالا برد ؟ همت مضاعف کار مضاعف . و اگر نادرست است استفاده شود می تواند شکایت زیادی را برای ما به ارمغان بیاورد .

کمتر مدیر را می باید که ادعا کند وقت کافی را برای انجام همه  کارهای محوله را دارد اما در واقع معضل ؟ در حین فراوانی . این حدیث شریف از زبان شهید دکتر بهشتی نقل می کنیم که وقتی از سوال شد چگونه با این همه کثرت مشاغل تنها به همه کاها ،و صله رحم درجه 2 خود میرسید ؟ فرمودند :

((توزیع الوقت ، توسیع الوقت))  اگر وقت و زمان را خوب کنترل کنی و کارهایت را الویت بندی کنی مطمئنا وقت و زمان پیدا میکنی و به همه کارهایت خواهی رسید . پس در می یابیم که کار مضاعف ، اضافه کاری نیست بلکه مدیریت بر وقت و زمان است .

چگونه بر زمان مدیریت کنیم ؟

1 – چگونگی صرف زمان یقین شود ( الویت بندی )

2 – مواردی که موجب اتلاف وقت می شود باید مشخص و حذف گردد.

3 – شناسایی فرمت ها برای استفاده بهتر از زمان صورت گیرد .

4 – از یک الگوی  ؟ مدیریت زمان ، به صورت یک نسخه کاربری استفاده کرد .

5 – حتما بین کارهای مهم و کارهای فوری تفاوت قائل شویم و الویت بندی را به کارهای مهم بدهیم . در غیر این صورت کاری های فوری همیشه ما را به دنبال خودش می کشاند و ما به انفعال وا می دارد .

وقت چیزی نیست که بتوان آن را پس انداز کرد . هر چه از روز می گذرد . زمان بیشتری را از دست می دهیم . بطوریکه در پایان روز دیگر زمانی باقی نمی ماند که از آن استفاده کنیم برای همه کسانی کسانی کهع می خواهند موفق باشند . لازم است زمان را به نحو مفیدی استفاده کنند . کلید استفاده مفید هم بهره گیری از اراده منابع انسانی است . که خدا به همه انسانها عطا کرده است .

چگونه از وقت درست استفاده کنیم . فرض کنید گفته شود : (( برای انجام فلان کار 20 دقیقه فرصت دارید ))

شما شما چه راه حل دارید ؟

 اول : زمان را طولانی کنید

دوم : کار را کوچک کنید

سوم : کار را مدیریت کنید چهارم : زمان را مدیریت کنید .

(( چرا برای انجام کار به روش صحیح دقت نداریم ولی برای دوباره کاری وقت داریم ؟؟!!

شکل ان است که بدانیم به وقت چه تربیتی صرف شود .

مقصود از زمان همت مضاعف و کار مضاعف ؟آنست که کارها ، روش صحیح انجام شوند و بیشترین نتیجه از انجام کارها حاصل شود .

زمان عاملی است که ؟ از کنترل انسان قرار دارد . اما عواملی که باعث ضایع شدن وقت و زمان می شود از انسان نشات می گیرد . لذا انسان می تواند این عوامل را به نحو مناسب از بین برد . با اینکار زمان زیادی را برای خود ایجاد می نماید . بهروری افزلیش می یابد . و موفقیت بدست می آورد .

از ابومسلم خراسانی در رابطه با  موفقیتش پرسیدن : جواب داد : هر گز کار امروز را به فردا نیفکندم . یا مدرس خیابانی یکی از آثار گرابهای خود را موقع صرف صبحانه نوشت .

چهار عامل سوء مدیریت از دیدگاه امیر المومنین (ع )

کارهای مهم را رها کردن ، به کارهای فرعی اهمیت دادن .

اشخاص فاضل را کنار گذاشت و به ارازل میدان دادن .

شاعره گویید :

روزه را یزدان نخواهد داد سخت

                                        روزی از عمر تو گیرد در عوض روزی دهد .

 

/ 1 نظر / 58 بازدید
ولی

سلام جالب بود