گرمایش جهانی

گرمایش جهانی وافزایش ذخیره کربن درختان جنگلها
 

 

 

 

تا همین اواخر دانشمندان در خصوص میزان و محل دقیق کربن ذخیره  در کره زمین اتفاق نظر نداشتند. بر طبق آخرین اخباری که در مجلهScience 2011  به چاپ رسیده در بین سالهای 1990 تا 2007 میلادی سالانه حدود 4/2 گیگا تن کربن توسط جنگل های جهان ذخیره شده است ( از طریق عمل فتوسنتز ) و جنگل ها نقش جهانی در ایجاد بالانس کربن در کره زمین دارند.

نتایج  تحقیقات نشان می دهد که گرمایش جهانی ظرفیت ذخیره کربن توسط درختان را افزایش  می دهد( ذخیره کربن در بافت چوبی درختان صورت می گیرد ) و در واقع گرما موجب افزایش ذخیره نیتروژن آن هم به شکل آمونیوم در خاک می شود. آمونیوم متداول ترین فرم نیتروژن است که  در کودهای باغچه  وجود دارد و درختان با برداشت نیتروژن معدنی از خاک ، رشد سریع تری پیدا کرده  و کربن بیشتری ذخیره می نمایند.

از طرف دیگر یکی از خطرات گرم شدن زمین افزایش تجزیه مواد ارگانیک خاک می باشد که منجر به افزایش Co2  آزاد شده به اتمسفر می گردد. Co2    از جمله گازهای گلخانه ای است که با جذب انرژی گرمائی خورشید باعث افزایش دمای کره زمین می گردد.

بنابراین افزایش سطح جنگل کاری ها  باعث جذب هر چه بیشتر گازهای گلخانه ای شده و به این ترتیب به جلوگیری از روند رو به افزایش گرمایش جهانی  کمک می نماید.

 

منبع : Science daily

/ 4 نظر / 21 بازدید
رضا

سلام اومدم سر زدم بهتون خوب بود میتونه بهترم باشه.به منم سر بزنید ممنونم از شما

وحیدی

تور دبی ، 3 شب و 4 روز از 8.999.000 تومان صونا پرواز 021-88430317-88431781 1.400.000 تومان

ستایش

سلام عزیزم وب خوبی داری من وبت را پسندیدم دلم میخواد ادرست را تو سایت من ثبت کنی یه سری به من بزنم منتظرتم عزیزم

سینا

هر کجا هستم باشم آسمان مال من است سلام سینا هستم یه سری بزن به من ، و وبلاگتو ثبت کن